آشنایی با دوره شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک

آشنایی با دوره شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک

یکی از موارد مطرح شده در سیستم مدیریت ایمنی،بهداشت و محیط زیست HSE-MS ، شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک می باشد که در این دوره به تشریح اقداماتی که به شاسایی خطرات محیط کار می انجامد پرداخته می شود. در ادامه به برخی از موارد مطرح شده در این دوره می پردازیم:

 

ارزیابی ریسک چیست؟

به طور ساده ارزیابی ریسک عبارت است از یک بررسی دقیق در مورد اینکه چه چیز در محل کار شما می تواند سبب آسیب رساندن به نفرات گردد. به طوریکه بتوانید تشخیص دهید که آیا اقدامات پیشگیرانه موجود کافی است یا باید اقدامات بیشتری جهت جلوگیری از اسیب انجام گیرد.

 

روش یا الگوی سازمان HSE انگلستان

این روش شامل پنج مرحله است:
۱٫ شناسایی خطرات
۲٫ چه کسی وچگونه ممکن است آسیب ببیند
۳٫ ارزیابی ریسک ناشی از خطر
۴٫ ثبت یافته ها
۵٫ بازنگری ارزیابی

روش FMEA:

FMEA تکنیکی است که برای اولین بار در ارتش امریکا مورد استفاده قرارگرفته است. استانداردهای نظامی mil-p-1629 با عنوان (روش آنالیز عیب، تاثیرات مربوط و میزان اهمیت آن) در نهم نوامبر ۱۹۴۹ انتشار یافت. در قالب این استاندارد خطاها یا اشکالات پیش آمده به لحاظ تاثیر گذار آنها در هدف غایی و میزان ایمنی پرسنل و تجهیزات طبقه بندی می‌شوند.

اولین کاربرد رسمی این تجزیه و تحلیل تحت عنوان FMEA در صنایع هوافضای ایالات متحده امریکا استفاده شد. در واقع آن زمان FMEA بعنوان یک نوآوری و ابتکار برای پیشگیری از اشتباهات و خطاهای جبران ناپذیری مطرح گردید که وقوع هریک از آنها باعث خسارات هنگفت و اتلاف سرمایه فوق العاده زیاد می‌گردید.

تعریف FMEA :

تجزیه و تحلیل عوامل شکست و آثار آن FMEA نامیده می شود. FMEA یک تکنیک مهندسی است که به منظور مشخص کردن و حذف خطاها، مشکلات و اشتباهات بالقوه موجود سیستم ، فرایند تولید و ارائه خدمت، قبل از وقوع ، در نزد مشتری ، بکار برده می‌شود.

FMEA در ارزیابی ریسک روش تحلیلی است که می‌کوشد تا حد ممکن خطرات بالقوه موجود در محدوده‌ای که در آن ارزیابی ریسک انجام می‌شود و همچنین علل و اثرات مرتبط با آن را شناسایی و رتبه بندی کند.

دیاگرام FMEA
دیاگرام FMEA

روش HAZOP :

این روش کیفی بوده و برای شناسایی ریسک های بسیار خطرناک به کار میرود و همچنین از تیمی متخصص در همه علوم بهره گرفته می شود. این روش برای سیستم های پیچیده مناسب بوده و سخت افزار سیستم را به گونه ای جامع بررسی می نماید نتایج حاصل نیز بسیار مفصل و دقیق هستند.
هدف:شناسایی خطرات بالقوه فرآیند که قبل از آن نیز انحراف سیستم از اهداف تعیین شده شناسایی میگردد.

برای شرکت در دوره ایمنی عمومی می توانید از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

Leave a Reply

Required fields are marked*